sobota, 2 lipca 2016

O firmach otome słów kilka

Na początku chciałam was przeprosić że nie pisałam... (nie ma jak zawirowania różnego rodzaju...), a także uprzedzić iż w ciągu wakacji też mogę mieć dłuższe przerwy w pisaniu (wiadomo, wakacje XD). Tak więc, dzisiejszy wpis będzie odnośnie firm które produkują gry otome.

Po pierwsze, warto sobie zdać sprawę że piszę tu o grach, świat gier jest ciekawy i szeroki, a ważnym elementem oprócz odbiorców, są sami producenci. Właśnie, słowa klucze: "producenci", "firmy"... można także dodać coś z rynku m&a, mianowicie "studia", o tych wyrażeniach także powiem słów kilka. Innym aspektem po zauważeniu faktu że otome to gry, jest fakt iż są to gry japońskie. Rynek azjatycki jest inny niż zachodni (Europa+Ameryka), nie tylko podejście do klienta się różni, ale też podejście do pracy i twórczości samej w sobie (o czym będzie osobny post w niedalekiej przyszłości ;) ).
Rynek zachodni jest tworem ciekawym i hermetycznym. Ogólnie na rynku królują koncerny, tworzące gry i zarabiające na nich dość duże pieniądze. Twórcy indywidualni, lub mniejsze "fanowskie" grupy, raczej mogą mieć problem by się pojawić na rynku, nawet jak zaistnieją, w większości jest to sprzedaż pojedyncza, online, lub po prostu darmowa (jak w appstorze na komórkach), takie osoby to ani nie zyskają rozgłosu, ani się wybitnie nie wzbogacą (w najlepszym wypadku zwróci im się wydatek który oni łożyli na produkcję, plus lekka nadwyżka akurat by czynsz zapłacić). Oczywiście istnieją wyjątki, na naszym polskim rynku i chyba jedyna polska gra to Wiedźmin, która ma uznanie międzynarodowe. Jednakże trzeba zaznaczyć iż to jest gra na podstawie książki (wiec połowę zasługi ponosi Pan Sapkowski, gdyż bez jego postaci i świata który wykreował tej gry by nie było).
W przypadku rynku azjatyckiego (tutaj japońskiego), jest inne podejście do tworzenia takowych gier. Rynek jest dość mocno nasycony różnymi "studiami" produkujące gry, niektóre z nich specjalizują się w jakichś konkretnych typach gier np. w ecchi, albo w otome, inne tworzą gry-bijatyki... Studia nierzadko współpracują ze sobą. Mniejsze firmy także są wstanie wyjść na ten rynek i co więcej, wybić się na nim, pokazując nową jakość, nowe spojrzenie na jakiś temat. ( o różnicach miedzy rynkiem gier na zachodzie i Azji, będzie osobny post, więc nie będę się tu rozpisywać XP).
Mówiąc o grach stwierdzamy "to jest z tej firmy", "a to z tej". Zapominamy iż za grami stoją ludzie, dla nas to jest kilka minut, godzin, dni, tygodni rozrywki, a dla Nich to dni, tygodnie, miesiące pracy. Za każdą grą stoją graficy którzy opracowywali tła i tworzyli postacie, projektanci którzy wymyślili wygląd postaci, scenarzyści dzięki którym przy grze nie zasypiamy, a także ludzie związani z dźwiękiem... zarówno tacy którzy edytowali dźwięki na komputerze jak i muzycy którzy stworzyli melodie i piosenki. To są programiści bez których nie było by gry na komputer czy komórkę i osoba która to wszystko ogarnia i spaja by produkcje były na czas i pewnie jeszcze masa innych ludzi, których sobie nie wyobrażamy... O tym nie można zapominać bo w przypadku gier otome gra ma swój charakter dzięki Tym ludziom... (np. w najnowszej edycji Diabolic Lover postacie straciły swoje cudne gradientowe kolorki z włosów i oczu, bo rysownika zmienili... i jak dla mnie klimacik lekko opadł :(  )
Więc jak pisałam wcześniej, mini-słowniczek.... jak dotychczas użyłam słów: producent, firma, studio, koncern, twórca.
*Producent- z reguły związana z firmą, marką czy znakiem rozpoznawczym, podmiot (może to być osoba lub firma) pod którego szyldem, znakiem tworzy się i wypuszcza "produkty" (ogólnie produkuje się).
*Firma- związana z producentem, firma jest związana ze znakiem, marką, renomą.
*Studio- (pierwsze skojarzenie: miejsce) miejsce-firma (dość ciężko opisać ) w której się tworzy. Związana mocno ze "sztuką", z tworzeniem...
*Koncern- "fabryka" która produkuje towar, i skupia się maksymalnie na zyskach (przy czym niekoniecznie jakość musi być kiepska)
*Twórca- osoba lub grupa osób która coś tworzy.
To takie krótkie definicje, nie fachowe (mogłabym pisać, ba nawet cały posta napisać definicji do tych haseł), ale to raczej nie jest potrzebne. Myślę że większość z Was i tak rozumie dane hasła.
W przypadku rynku azjatyckiego będę najczęściej używać słów: "Twórca", "Studio". To tak, słowem wstępu, teraz wypiszę kilka studiów, które tworzą otome. Przy czym są to firmy, które są większe i które odnalazłam, na pewno jest ich dużo więcej.


1.Koyonplete
http://koyonplete.com/
*Najsłynniejsza gra/gry:  "love-sushi-rangers"
*Typ gier: date
*Platformy: Android, IOS
*Gry są darmowe, dostępność: język angielski (dostępne w Polsce)
*Opis:
a) tematyka gier.... plusy i minusy....
Gry mają jaskrawe kolorki, tematyka jest szeroka, od fantasy, przez baśnie i historyczno-kostiumowe do codziennego życia.
b)wygląd strony: Ciekawy i przejrzysty. Kafelkowe menu na stronie, ukazuje gry które się ukazały, możliwość wybrania języka.
*Ocena:5/6
fajna strona, ale jeśli chodzi o same gry to nic niesamowitego.

2.Primula
http://www.primula.jpn.com/
*Najsłynniejsza gra/gry: Taishou Alice
*Typ gier: Date, Visual Novel
*Platformy: PS, PSV, PC
*Gra jest płatna, za każdy rozdział się płaci, ale można pobrać darmowe demo zawierające wstęp do gry, każdy może ściągnąć demo, jest ono jednak w języku japońskim.
*Opis:
a) tematyka gier.... plusy i minusy....
Aktualnie ukazały się 2 gry, jedna jest historyczna fantasy, druga bazuje na baśniach.
b)wygląd strony: strona primuli jest ciężka w "połapaniu sie" i tak naprawdę to strona główną jest stronka Taishou Alice
*Ocena:4/6
kiepska stronka, mało gier, no ale ciekawe i dają dema darmowe XD

3.Shall We Date
http://shallwedate.jp/en/
*Najsłynniejsza gra/gry:Wizardness Heart, Oz, Demons Bond
*Typ gier: date, historyczne, akcji, Visual Novel
*Platformy: Android IOS
*Współpraca z innymi firmami: Otomate
*Część gier jest płatna, część darmowa, dostępność: język angielski (dostępne w Polsce)
*Opis:
a) tematyka gier.... plusy i minusy....
Tematyka jest naprawdę szeroka,  od tematyki baśniowej, przez fantasy i demony oraz historyczno-kostiumowej, do zwykłego życia
b)wygląd strony: strona ładna, uporządkowana, brakuje jakiś szerszych opisów czy aktualności na stronie, ale zawsze można je sprawdzić na FB lub Twitterze
*Ocena 6/6

4.Otomate
http://www.otomate.jp/
*Najsłynniejsza gra/gry: Hakuoki, Amnesia, Diabolic Lover
*Typ gier: Date, Fantasy, Visual Novel, Przygodowe, Mroczne, Sci-fi, Drama, Szkolne.
*Platformy: PS (PSP, PSV, PSP2,PSP3,PSP4), Android, IOS
*Współpraca z innymi firmami: Rejet, ShallWe Date
*Gry są Płatne przez internet można kupić gry na PSV ale po japońsku (możliwe że Hakuoki jest po angielsku), na Androida/IOS jest Amnesia po angielsku (gdzie jest darmowy wstęp^^)
*Opis:
a) tematyka gier.... plusy i minusy....
Tematyka jest naprawdę szeroka,  od tematyki baśniowej, przez fantasy i sci-fi oraz historyczno-kostiumowej, do zwykłego życia
b)wygląd strony: strona ładna, uporządkowana, świeże aktualizacje, regularnie dodawane nowe tytuły.
*Ocena 6/6

5.Rejet
http://rejet.jp/
*Najsłynniejsza gra/gry: Diabolic Lover, Dance with Devils,
*Typ gier: Visual Novel, Date, Muzyczne, Sci-fi, Fantasy, Drama, Szkolne
*Platformy: PSV (możliwe że PSP)
*Współpraca z innymi firmami: Otomate
*Gry są Płatne, przez internet można kupić gry w jezyku japońskim na PSV.
*Opis:
a) tematyka gier.... plusy i minusy....
Tematyka jest naprawdę szeroka,  od tematyki baśniowej, przez fantasy i sci-fi oraz historyczno-kostiumowej, do zwykłęgo życia
b)wygląd strony: strona ładna, upożądkowana, czasem brakuje świerzych aktualizacji.
*Ocena 6/6

6.Voltage
http://koi-game.voltage.co.jp/en/index.html
*Najsłynniejsza gra: enchanted in the moonlight, Scandal in the Spotlight
*Typ gier: date
*Platformy: Android, IOS
*Czy gry są płatne czy darmowe: częściowo darmowe :/ ; Dostępność: dostępne w Polsce w języku angielskim
*Opis:
a) tematyka gier.... plusy i minusy....
Koncentruje sie wokół "zwyczajnego życia",  minusem jest tam iż w grze masz wstęp za darmo, oraz połowę historii, za kontynuowanie trzeba płacić.
b)wygląd strony: stronka lekko bałaganiarska... mało przejżysta, choc kolorki ładne i jakaś próba upożądkowania jest (kategorie gier)
*Ocena 2/6
średnie gry, mała różnorodność tematów, bałagan na stronce, połowa gry darmowa, a od 6 episodu (na 10 czy 12) trzeba już płacić :<

7.Broccoli
http://www.broccoli.co.jp/
*Najsłynniejsza gra/gry: Uta no Prince Sama, Kamigami no Asobi
*Typ gier: Date, Muzyczne, zwinnościowe, Visual Novel
*Platformy: PS(PSV, PSP2,PSP3,PSP4), Android/IOS
*Czy gry są płatne czy darmowe: PS->płatne, Android/IOS->darmowa, tylko jezyk japoński
*Opis:
a) tematyka gier.... plusy i minusy....
Gierki mają ładna grafikę i fajną obsadę Seiyuu, Poruszane są fajne historie
b)wygląd strony:
Stronka nie zachwyca, panuje tam lekki bałagan..natłok wszystkich mozłiwych informacji i reklam
*Ocena 5/6
fajne gry, ale kiepska stronka

Firmy które mają w swoim repertuarze także otome:
Firmy growe z otomkami:
http://liberent.co.jp/ (I-chu)
http://www.happyelements.co.jp/ (Estamble Star)
http://www.bandainamco-ol.co.jp/ (Idolish7)
http://www.kadokawa.co.jp/ (prince of stride)
http://www.cybird.co.jp/en/
http://creativefreaks.net/  (Burn your fat with me!! for Girls)
https://www.gcrest.com/ (Yume 100 prince)
https://www.konami.com/games/eu/en/ (Tokimeki Restaurant)



To tak krótko o firmach zajmujących się grami otome, możliwe iż w przyszłości napiszę pełne artykuły, czy recenzje dotyczące konkretnych firm. A już niedługo recenzja anime B-project, oraz recenzja pierwszej gry otome ;)
Zapraszam^^

2 komentarze:

  1. Dlaczego przestałaś prowadzić bloga? Pisz dalej! :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Miło wiedzieć że ktoś czyta^^
      Może trochę to brzydko wygląda, ale miałam małe zawieszenie bloga (wiem, nie poinformowałam, przepraszam).
      Teraz wracam, z nową notką, możliwe też że z recenzjami^^

      Usuń